Oldalak

2012. június 25., hétfő

Szalonnával burkolt töltött gombafejek nyárson - grillsajttal, színesen







Van, hogy a hirtelen jött ételötleteimből egészen nagyszerű megoldások kerekednek ki. Szerintem ez a töltött gombanyárs is ilyen.
Imádom a nyársra húzott ételeket, melyeket nem csak faszénen grillezek mostanában – no és télen - gyakrabban sütőben. Amikor az időm nem adja ki a tűzrakáshoz, de mégsem szeretnék lemondani ezekről a grillételekről.
A másik motívum a töltött gomba volt, már napok óta egy egyszerű, de nagyszerű töltött gombán járt az eszem. Ebben az ételben végül minden elképzelésem találkozott.

Egyszerű tölteléket kevertem kakukkfűvel fűszerezett vajon pirított gombából, finomra reszelt keményre főzött tojásból és sajtból. Sóval, borssal fűszereztem.
A konyhakész gombafejeket miután sóztam és borsoztam megtöltöttem a töltelékkel és befedtem egy másik gombafejjel. Vékonyra szelt baconnal összefogtam és formára vágott grillsajttal és kápia paprikával vegyesen nyársra húztam.

Olívaolajjal megspriccelt tepsire fektettem a nyársakat és megspricceltem olívaolajjal.
Grill programon egyszer megforgatva nagyjából 15 perc alatt készre sütöttem a nyársakat. 

Hozzávalók 2 adaghoz:

12 db nagy csiperkefej
6 vékonyra szeletelt bacon

A töltelékhez:

6 db csiperkefej
3 dkg vaj
1/2 teáskanál morzsolt kakukkfű
2 keményre főzött tojás
4 dkg enyhén füstölt vagy Gouda sajt
só, bors

1 db piros kápia paprika
5 dkg grillsajt











Ötletes, színes és nagyon finom, könnyű ebéd kerekedett belőle. 


Ropogósra „vasalt” Kentucky csirkemell steak fetás kevertsalátával





Mostanában többféle fűszerezésű ropogósra vasalt csirkecombfilét mutattam be, úgy hiszem, hogy már ért egy csirkemellfilé variáció is.
Egy-egy fél csirkemellet kicsontoztam, bőrét rajtahagyva kissé megklopfoltam és ment a Kentucky fűszerkeverékemmel készült pácba, ahogyan itt bemutattam:

Kentucky ropogósra „vasalt” csirkecomb filé fetás kevertsalátával – karcsúsítás élvezettel!



Hajszálra úgy készültek a csirkemell steakek is, mint a ropogósra vasalt combfilék, 8-10 percig vasaltam őket kontaktgrillben, amíg a bőre ropogósra nem sült.
A faszénen grillezéshez képest az a nagy előnye ennek a módszernek, hogy a hús igazán szaftos marad, hiszen nem csöpög el a rácson, a kontaktgrillben történő préselésnek köszönhetően pedig fantasztikusan ropogós lesz a bőre.
Olyannyira, hogy a férjem életében először nem kérte, hogy húzzam le a bőrét, ezen olyannyira meglepődtem, hogy meg sem mertem szólalni, hogy nem-e csak megfeledkezett róla …
Jóízűen fogyasztotta el, no, nem szőröstül, hanem csak bőröstül a csirkemell steaket, amin magam is alaposan meglepődtem, de mindenképpen óriási sikerként éltem meg.
Bevallom őszintén, hogy én továbbra is a combfilét kedvelem egy paraszthajszállal jobban, de mondhatom, hogy kevés ízletesebb csirkemellet ettem már életemben ennél a verziónál.

A saláta mindig úgy készül, amilyen zöldség éppen kéznél van, most: jégsaláta, koktélparadicsom, kápia csíkok, olajbogyó, piros retek és zöldhagyma keverékéből, melyet megszórtam egy kis morzsolt oregánóval és megcsorgattam kevés olívaolajjal, és megraktam feta darabokkal.

Érdemes két-három étkezéshez elégséges húsfélét bepácolni, csak sütés előtt sózni, így egy bekészítéssel két-három napig is szinte azonnal, úőgy 15 perc alatt ínycsiklandó ebédet vagy vacsorát varázsolhatunk az asztalra minimális erőfeszítéssel.
Nálam bevált ebben a nagy nyári forróságban és állandó rohanásban … 






Klasszikus tonhalsaláta




Mikor lenne salátaszezon, ha nem most? Nem csoda hát, hogy rövid időn belül ez a második tonhalsaláta, melyet bemutatok.

A tonhalsaláta nagy előnye, hogy, amikor valóban percek alatt szeretnénk összedobni egy nagyon ízletes salátát, akkor előkapunk egy doboz tonhalat és királynővé emelünk vele egy egyszerű kevert salátaágyat.

Legutóbb rukola alappal készült, most klasszikusan, jégsalátaágyon. Koktélparadicsommal, kápia csíkokkal, zsenge új lilahagymával és olajbogyóval. A keményre főzött tanyasi tojás cikkek nálam kötelezőek a tonhalsalátára.
A tonhal levébe kevés citromot nyomok és ezzel locsolom meg a salátát. Végül a salátára halmozom a tonhaltörzs darabokat is.
Ez egy igazán klasszikus változat, ha variálni támad kedvünk, akkor ajánlom az előző tonhalsalátámat megtekintésre;)



Kovászos baguette – természetes kovásszal, természetesen. Baguette formázási útmutatóval.








Hadd ragadjam meg az alkalmat, hogy kifejezzem, mennyire boldoggá tesz, hogy még többen neveltek természetes kovászt az útmutatásaim alapján és süttök belőle csodásabbnál csodásabb kenyereket!
Mind, mind arról jeleztek vissza, hogy természetes kovásszal sütött kenyér íze az igazi békebeli kenyér íz. Summázhatom, hogy nem volt hiábavaló ennyit kampányolnom a módszer és a természetes kovász mellett.

Nyáridőben kevesebb kenyeret sütök, hiszen a könnyű, zöldséges ételek veszik át ilyenkor a főszerepet, illetve a sütőt begyújtani is kevesebbszer akaródzik. Mivel a kovászaim ott csücsülnek a hűtőm mélyében, amikor meggondolom magamat, illetve helyzet adódik, hogy kenyeret süssek, előveszek egy adag kovászt, és már akár másnap süthetek belőle kenyeret.
Szerintem az egyik leglényegesebb felismerésem a kovász nevelésével és tartásával kapcsolatban, a tárolással és élesztéssel kapcsolatos tapasztalataim és végkövetkeztetéseim.

A Vidék íze magazin felkérésére a békebeli kovászos kenyerem bemutatásával készültem. Ha már egy vekni kenyeret sütök, akkor gondoltam, hogy itt az idő, hogy egy újabb kenyérféleséget is kipróbáljak természetes kovászból. Ez a bagett.

A kenyértészta és az előkészítés a békebeli kovászos kenyerem mintájára történt, mindössze nem egy, hanem két adag tésztát dagasztottam be. Amikor a kenyértésztát kettévettem a veknihez és a bagettekhez, akkor az egyik részből egyszerűen bagetteket formáztam.

Olyan rengeteg magyar gasztroblog létezik már és köztük sok a sütéssel, kenyérsütéssel (is) foglalkozó, mégis David Lebovitz-nál akadtam rá egy megfelelő videóra a formázással kapcsolatban.
Nincs bagett sütőformám, de a videó ennek kiküszöbölésére is megfelelő útmutatással élt, így nem jelentett gondot a formázás és az utolsó kelesztés.
Ajánlom megtekintésre a videót, ahelyett, hogy hosszasan magyaráznám a formázást, hiszen roppant egyszerű, ha követjük a videó instrukcióit.
Egy adag kenyértésztából 3 bagettet formáztam, hiszen szem előtt kellett tartanom a fedeles tepsim méretét, de még így is szorosan fértek el. A tepsi mérete nem hagyta, hogy hegyes bagett végeket formázzak, de így is  mutatósak lettek..
Az utolsó kelesztés után a fedeles tepsimbe helyeztem át a megformázott és megkelt bagetteket, megspricceltem hideg vízzel őket és a tepsi fedelét, lefedtem a megspriccelt fedelével, majd a forró sütőbe toltam középső bordamagasságra.
A sütésnél nagyjából a gyökérkenyereim sütési technológiáját követtem, 250 C fokra előmelegített sütőben 25 percig, majd 190 C fokon 15 percig sütöttem, végig lefedve. 






Ropogós héjú, belül bársonyos és levegős baguetteket kaptam igazi kenyér ízzel. A magazin felkérésére készült tapas jellegű szendvicskrémekkel kínáltam fel a családnak.

A szendvicskrémekről is beszámolok majd, készült mediterrán tepertőkrém, rusztikus kolbászkrém, mascarponés szárított paradicsomkrém és természetesen aioli is. Egyszerűen, nagyszerűen sikerültek a krémek is.




2012. június 20., szerda

Vargányás töltött dagadó grillezett vargányával, szalonnás babrőzsével









Már gondolatban is nagyon tetszett a párosítás, hogy ezt a nemes gombát egy olcsóbb, de igencsak ízletes húsfélével kombináljam.
A töltött dagadó az egyik kedvenc ételem, több hagyományos és rendhagyó változatát be is mutattam már az oldalon.
Reggel a piacon vettem meg a legfrissebb, hajnalban szedett vargányát, majd a hentesnél egy szép darab dagadót hozzá.



Most is egyszerű, de részleteiben nagyszerű tölteléket dobtam össze, nem bonyolítottam túl, csak úgy egyszerűen:

20 dkg vargánya szár összevágva
4 db mogyoróhagyma összevágva
3 db főtt tojás finomra reszelve
1 nyers tojás szétválasztva
1 kis csokor petrezselyemzöld összevágva
1 kis csokor snidling
csipet szerecsendió
csipet szegfűbors
1 teáskanál morzsolt kakukkfű
4 dkg vaj
só, frissen őrölt bors

A vajon megdinszteltem a hagymát, majd a gombát is hozzáadva zsírjára pirítottam. Közvetlenül a vajhoz adtam a kakukkfüvet, mert így intenzívebben felszabadul a fűszer aromája. Amikor zsírjára sült megfűszereztem, majd keverőtálban hagytam hűlni. Összekevertem az összes hozzávalóval, majd felvertem a tojásfehérjét és a habot is a masszához adtam óvatosan.

A felszúrt dagadót kívül-belül sóztam és borsoztam, frissen őrölt köménnyel fűszereztem. Megtöltöttem, bevarrtam, majd kivajazott tepsibe tettem és 200 C fokon 20 percig pirítottam.
Ezt követően mellétettem 2 fej új, megskalpolt fokhagymát és 1,5 dl fehérbort (cserszegi fűszerest), a tepsit a fedelével befedtem (fóliával is be lehet takarni) és 100 C fokon 3,5 órán át sütöttem.
Végül 200 C fokon 10 perc alatt rápirítottam még egy kicsit, majd deszkára emeltem és ½ órán át pihentettem.









Közben a roppanósra párolt zöldbabot baconbe tekertem és a sóval, borssal fűszerezett és olvasztott vajjal megcsorgatott vargánya kalapokra helyeztem és grill programon addig sütöttem, amíg a bacon kissé megpirult. 




A dagadót szeleteltem és a frissen sült, forró zöldségkörettel tálaltam.

Másnap hidegen szeletelve majonézes kukoricasalátával tálaltam, ahogyan húsvétkor szoktam.
Igazán nagyszerű ötletnek bizonyult a vargányát dagadóval kombinálni.



Kentucky ropogósra „vasalt” csirkecomb filé fetás kevertsalátával – karcsúsítás élvezettel!







Tőlem szokatlan módon, néhány napig távol maradtam a blogtól és az internettől, de ez most egy ilyen időszak. Minden kedves rendszeres olvasómtól kérem a megértést, de mostanában elfordul majd ilyen.
Ez nem jelenti azt, hogy nem készülnek nálam finomabbnál finomabb ételek, de egyrészt nincs lehetőségem most mindet befotózni a blogra, illetve a befotózott ételek szerkesztésére is kevesebb időm jut. Azért nagyon igyekszem! :)

A mostanában készült ételek többsége is a szelektív étkezés jegyében fogalmazódott és valósult meg, ez úgy hiszem kifejezetten aktuális ebben a nagy melegben. Rendkívül finom, ugyanakkor könnyű ételek, melyek gyorsan elő-, és elkészíthetőek.

Olyannyira sikert aratott nálunk a ropogósra vasaltcsirkecomb a múltkoriban, hogy csak úgy adta magát az ismétlés.
Bekevertem egy jó adag Kentucky fűszerkeveréket, ugyanis Kentucky fűszerezésű ételeket terveztem mondhatni egymás után. Egy-két hétre való fűszerkeveréket nyugodtan bekeverhetünk, mert ennyi idő alatt sem az állagában, sem az aromájában nem áll be változás.

A filézett csirkecombokat olívaolajjal kevert Kentucky fűszerpácban készítettem elő a sütésre.

1,5 kg filézett csirkecombhoz 4 evőkanál Kentucky fűszerkeveréket és 5 evőkanál olívaolajat kevertem el, és ecseteltem be vele a combfiléket. 3 napig is állhatnak a pácban hűtőben, ha nagyon friss a csirkecomb, de egy perccel sem tovább! Az olaj ugyanis nem gátolja meg, hogy a hús megromoljon, így 2-3 napnál tovább nem marad friss a hús a pácban sem.

Közvetlenül sütés előtt sóztam csak és tűzforró kontaktgrillben 10 perc alatt a bőre felől ropogósra, a húsa felől szaftosra sütöttem.
Bőrével fölfelé helyeztem a combfiléket a kontaktgrillbe és többször rányomtam sütés közben, hogy a bőre minél ropogósabbra süljön. Nem kell megfordítani. A húsból kisült szaftot érdemes a kisült combfilék alá önteni, mert nagyon, de nagyon finom!
Ha valaki elhagyja a szelektív szempontokat és krumplipürét készít köretként, akkor a pecsenyeszafttal kötelező meglocsolni a pürét! 








Most jégsalátából, piros retekből, szilva koktélparadicsomból, zöldhagymából, piros kápia paprikából kevertem salátát, melyet fetával és zöld olajbogyóval raktam meg.

A második adag csirkecombhoz  - másnap -  pedig amerikai káposztasalátát készítettem. 




Csupa könnyű, ízletes ételt készítettem mostanában a nyári karcsúsítás jegyében, melyet alig várok már, hogy bemutassak. Az egyik kedvencem közöttük mégis éppen ez az étel.