Történt ugyanis, hogy a fővárosban volt dolgunk, másnapra pedig friss, tartalmas útravalóval kellett szolgálnom a kisfiamnak. Egész napos focibajnokságra készült.
Így késő délután álltam neki, hogy friss zsömléket süssek és összeállítsak neki igazán a fogára való szendvicseket belőle.
Nem olyan régen láttam Tücsök Bogárnál csodaszép zsömlevariációkat, eszembe jutott, hogy benézek hozzá egy jól bevált receptért. Jól tettem, mert a Provance-i fűszeres csavar receptje éppen olyannak mutatkozott, mint amilyet kerestem.
Egy az egyben ugyanazokkal az összetevőkkel készítettem a tésztát, viszont a saját, jól bevált elkészítési módszereimet alkalmaztam ez esetben is.
Hozzávalók 8 db zsömléhez:
40 dkg kenyérliszt BL 80
2,5 dkg friss élesztő
1 evőkanál porcukor
2 teáskanál só
2 evőkanál olívaolaj
A szóráshoz: szezámmag, mák, szárított oregánó és frissen reszelt parmezán (én pecorino romanot használtam)
A lisztet tálba szitáltam, fészket készítettem a közepébe. Belemorzsoltam az élesztőt, meghintettem a cukorral, beleöntöttem a fészekbe a tejet is.
15 perc múlva hozzáadtam a többi hozzávalót és összeállítottam a tésztát. Letakarva hagytam pihenni 10 percig, majd olajos felületen könnyedén, de alaposan megdagasztottam.
1 órán át kelesztettem szobahőmérsékleten letakarva.
Ekkor könnyedén átdagasztottam, 8 részre vágtam a tésztát és kis cipókat formáztam belőlük. 5 percig letakarva hagytam pihenni, hogy újra rugalmas legyen a tészta és megformázhassam a végső alakjára.
4 db-ot újraformáztam zsömlének, 4 db-ot pedig olyan császárzsömlefélének. Ehhez rudakat sodortam a tésztához, középre görcsöt kötöttem, az egyik szálat alulra, a másikat felülre dugtam be a zsömlék közepébe.
Sütőpapírral bélelt tepsire raktam őket és letakarva 45 percig kelesztettem.
Felmelegítettem a sütőt
Fedeles tepsiben sütöttem a zsömléket, a fedő tepsit is befújtam belülről alaposan hideg vízzel. Ráborítottam a zsömlékre és 20 percig lefedve sütöttem. Ekkor leemeltem a fedő tepsit és 10 perc alatt pirosra sütöttem a zsömléket.
Rácson hagytam kihűlni. Különösen fontos volt most ez, hiszen másnapra készültek a szendvicsek így nem tett volna jót a szendvicseknek a kipárolgás.
Közben elkészítettem a szendvicsbetéteket is, de erről majd máskor.
Köszönöm a nagyszerű receptet Anitának, megtartom! Puha, ízletes belsejű, ropogós zsömléket sütöttem az alapreceptből. A szendvicsek is nagyon jól sikerültek, legközelebb erről mesélek.
Biztos jóízzel falatozta a kisfiad, mert gyönyörűek ezek a zsemlék.
VálaszTörlésHogy sikerült a bajnokság?
Valóban gyönyörűek lettek. A receptedet kölcsön is kérem. :)))
VálaszTörlésNagyon örülök, hogy megtetszettek a zsömlék! :) Szépek lettek ezzel a formázással, nekem is kell ilyen!!! :)
VálaszTörlésSzépre sült, ennivaló ahogy kinéz! Én nem sütök kenyeret, legfeljebb lefotózom a sarki boltban a zsemleválasztékot.
VálaszTörlésJó olvasni/nézni a posztjaid. (Rég nem jártam erre, időbe telik, amíg visszalapozok. )
:-)
Nagyon szépek lettek a zsömlék!
VálaszTörlésGyönyörű!!!
VálaszTörlésSZIA! Ámulok és bámulok!:) Nagyon klasszak lehetnek ezek a pákáruk:)kipróbálnám.---(BORZALMASAK ezek a kenyerek ,amiket lehet kapni és bárhol veszi meg az ember,mind morzsás,nyúlós,ragacsos,na és 2 nap mulva már penészes is és még drága is miközben csak mutatóba valamivel beszórják!)Igaz van kenyérsütőgépem ,de az csak a port fogja:)---A kenyérlisztről kérdezném ,hogy az milyen liszt és hol kapható?---Mivel amiket lehet kapni a boltokban előre csomagolva ,abban van már eleve élesztőpor és csak vizet kell hozzá tenni:)) ÉS még egy? meddig kell dagasztani ? VAn valami jele? vagy idő kérdése?(nah persze a régi időkben azt mondták " amíg a padlás nem izzad!!"":)) de az nagyon fárasztóó!!:)))
VálaszTörlésNévtelen: Szinte mindig jelölöm a liszt "számát", most valóban nem jelöltem. De pótoltam.
VálaszTörlésLeggyakrabban kétféle búzalisztet használok finomlisztet BL55 és kenyérlisztet BL80. Kenyérlisztet az Intersparban és a Metroban szoktam venni, de a Metroban olcsóbb. Nem használok olyan lisztkeverékeket, melyek tartalmaznak bármilyen adalékot, akár élesztőt.
Ez a házi kenyérsütés lényege, hogy magunk állíthatjuk össze, miből dolgozunk.
Ha elkezdesz kenyeret sütni (vagy kelt tésztát) akkor érezni fogod, hogy meddig kell dagasztani a tésztát. Én csak kézzel dagasztok, 5-10 percig, ami valóban "megerőltető", de megéri. Mintha fitnesz teremben edzenék:)
Szoktam írni, hogy dagasztás közben milyenné válik a tészta, amikor "rendesen" meg van dagasztva. Viszont valóban nehéz ennél jobban körülírni.
Örülök, hogy felkeltettem az érdeklődésedet a kenyér/kelt tészta sütés iránt! Próbálkozz először egy könnyebb recepttel, akkor már konkrétabban tudsz kérdezni, és tudunk "együtt" dagasztani/sütni, amíg bele nem jössz.
Mert szerintem tényleg csak gyakorlás és rutin kérdése, hogy egyre jobb péksüteményeket, kalácsokat, kenyeret süssünk.
Úgyhogy, várlak vissza! :)
Szia. A hosszú hétvégen készülünk Erdélybe és az útra meg szeretném csinálni a zsömléket, de nekem nincs fedeles tepsim. Fedő nélkül is jó lesz szerinted vagy esetleg alufóliával ha letakarom?
VálaszTörlés