Ez a fogás volt a nagy Márton napi libalakoma fénypontja. Valami olyasmit szerettem volna újfent előállítani, ami hagyományos alapokon nyugszik, mégis mind ízében mind az elkészítésében felmutat valami pluszt, de csak egy nüansznyit.
A hízott libamell oly csodálatos alapanyag, hogy érdemes az elkészítés minden mozzanatára odafigyelni, hogy a tökéletesre törekedhessünk. Nyilvánvalóan, én csak egy házi szakácsnő vagyok, így mindössze egyszerű, házi fortélyokban gondolkodtam.
Rátaláltam a poché-grillé technikára, gondoltam miért is ne próbáljam ki. Nagyon, de nagyon egyszerű, átlagos felszereléssel tökéletesen kivitelezhető, drága gépek vagy alapanyagok segédlete nélkül.
Főztem egy gyors alaplevet, ebben alacsony hőfokon előpároltam a libamellet, mely által szaftos maradt a sütés folyamán és szép rózsaszínét is megtartja.
Serpenyős libamell (poché-grillé)
Hozzávalók az alapléhez:
1 szál póréhagyma
1 nagyobb vagy két kisebb sárgarépa
¼ zellergumó
1 fej vöröshagyma
3-4 fokhagyma gerezd héjában
1 ág kakukkfű
4-5 szem feketebors
1 citrom héja
A zöldségeket összevágtam és hideg vízben feltettem főni. Amikor felforrt hozzáadtam a fűszereket és a citromhéjat. Fél óra főzés után elzártam a hőt és 5 percig pihentettem az alaplevet, majd leszűrtem.
A libamellekett formára igazítottam, a bőrét átlósan bevágtam, sóztam, borsoztam. Az átszűrt alaplevet felforraltam, beletettem a libamelleket, majd egészen alacsony hőfokra vettem vissza. 3-4 percig hagytam párolódni az alaplében a melleket. Kivettem, leitattam, hűlni hagytam.
Tálalás előtt fél órával kezdtem hozzá a libamell sütéséhez, közben elkészítettem a libatepertős-lilahagymás burgonya flánt és a posírozott barackot is.
Vastagaljú serpenyőt felforrósítottam és az újra, frissen őrölt tengeri sóval megszórt melleket bőrös felével lefelé helyezve két percig sütöttem, majd megfordítva, a húsos része felől 1 percig. A hőt drasztikusan csökkentettem és kevés zsiradék meghagyásával 12-15 perc alatt készre pároltam a melleket. Közben egyszer megforgattam.
Kivettem a serpenyőből és deszkára tettem. Fóliával lazán betakarva pihentettem 15 percig, csak ekkor szeleteltem és tálaltam fel.
Libatepertős-lilahagymás burgonya-flán
Hat szuflé formát kivajaztam és a hűtőbe tettem. 2 nagy fej lilahagymát karikára vágtam, sóztam, borsoztam és libazsíron egészen puhára pároltam.
6 nagy szem sárga krumplit (80 dkg) lesikáltam és fóliába csomagolva megsütöttem a sütőben.
Az előre behűtött tálkákat megtöltöttem a pürével, vízfürdőbe állítottam (tepsi feléig forró vizet engedtem) és fóliával befedtem.
10 perc pihentetés után előmelegített tányérokra borítottam és tálaltam a szeletelt libamellel és a párolt barackkal.
Aszúban párolt (posírozott) barack
A párolt barackot igen egyszerű elkészíteni, a legfinomabb természetesen friss barackból, de barack szezonon kívül befőttből is ízletesen elkészíthető. A felezett barackot annyi aszúban, ami éppen ellepi alacsony hőfokon (úgy 60-
Isteni! :)))
VálaszTörléscsorog a nyálam....
VálaszTörlés...428 napja figyellek - ámulva... Még nem jöttem rá a titkodra: hogy csinálod és honnan van energiád?!... Remélem, egyszer elárulod, hogy van egy ikertestvéred -de inkább kettő,- és a ti közös "vállalkozásotok" ez a bámulatot, szájtátást és nyeldeklést kiváltó gasztroblog... :)
VálaszTörlésE73 bioarcpakolás, Manómérce: Fincsi volt, annyi szent! :)
VálaszTörlésSpájzcetli: 428 nap már túl sok idő ahhoz, hogy elfogulatlan légy! :))) ... egyébként elég belőlem egy is, néha még sok is! :D
Tréfát félretéve pedig hálás köszönetem a blognak/sorsnak az olvasóért, mint Te ...
Nagyon guszta!
VálaszTörlésÉn Karácsonyra fogom elkészíteni, akkor lesz időm rá. De mindenképpen fénypontja lesz az ünnepnek!
VálaszTörlésA lilahagymás burgonya flan remek ötlet - meg is próbálom ma este. A mellett füstölni fogom, majd tálaláskor a szeleteket a már tegnap elkészített, és most még pihenő lencsesalátára fogom halmozni. Mellé pedig mehet a burgonya flan.
VálaszTörlésItt pihegek...pedig kicsit túlkészítettem a libamelleket, de morzsányi sem maradt. Köszönöm a receptet!!!
VálaszTörlés