Oldalak

2012. február 29., szerda

BBQ csirkecombok vajas-chilis kukoricával







Nem csak úgy lehet időt spórolni, ha kész vagy félkész termékeket vásárolunk. Jómagam úgy szoktam időt spórolni, hogy előre dolgozom. Több témában is bemutattam már, hogyan csinálom.

Nem régen bemutattam egy egyszerű, téli paradicsomszószt, amit, ha előre nagyobb mennyiségben megfőzünk, akkor később 10 perc alatt házi paradicsomos tésztát dobhatunk össze belőle, vagy kenhetjük pizzára, adhatjuk lasagnéhoz.

Pestoból is nagy mennyiségeket készítek, később pedig csak előkapom és megy a tésztába, töltött dagadóba, töltött tojásba, pogácsába, pizza csigába, melegszendvicsre, és a többi.

Mostanában már kétszer is készítettem barbecue szószt, ezt nem fagyasztom le, mert akkora mennyiséget készítek, hogy 2-3 hétig tudok belőle ételeket készíteni.
Egyik BBQ szósz jobban sikerült, mint a másik:

Házi készítésű - füstös - barbecue szósz


BBQ szósz II. – egyik jobb, mint a másik



Néhány egyszerű, de nagyszerű fogást már bemutattam BBQ szósszal, csirkeszárnyat, csirkecombot, oldalast, pizzákat, köztük  sajttal töltött szélű pizzákat, most éppen újra csirkecombot sütöttem barbecue szósszal.

Pofonegyszerű a mutatvány, igazi időspóroló szombati ebéd mondjuk. A kisfiam annyira odavan érte, hogy csak ajánlani tudom a lurkók örömére.

Most a kisfiamnak és a kis barátjának készültek a BBQ csirkecombok ebédre, egy kis repeta lehetőséggel. A lányom kirándulni volt, a férjem pedig mást kért ebédre. Úgyhogy nem nagy adagban készítettem.

Hozzávalók:

4 egész csirkecomb (kisebbek)  kétfelé vágva, a felsőcomb kicsontozva
só, bors,
kevés libazsír (vagy valamilyen olaj)
2-3 evőkanál BBQ szósz

A cseréptálat libazsírral kikentem, a csirke darabokat enyhén sóztam, borsoztam. 180 C fokon forgatás nélkül 30-35 perc alatt elősütöttem. Szilikon ecsettel alaposan átkentem minden oldalán BBQ szósszal és 200 C fokon 20-25 perc alatt pirosra sütöttem a combokat.

Nem kell megijedni a kisült csirkecombok színétől, mindössze a paradicsom, méz és egyéb összetevőktől pirulnak ilyen csodásra a húsfélék BBQ mázban.
Érdemes alaposan rásütni, de 25 percnél semmiképpen nem tovább!







Ahogyan meséltem róla, kukoricás köretek voltak az ebédhez, a vajas-chilis kukorica elkészítését itt írtam le.
A két fiú alaposan kikenekedett az ebéd folyamán (volt étvágyuk, hiszen órákig fociztak a szabadban), nagyon boldog voltam, hogy kedvükre tehettem.

Mind nagyon szeretjük a BBQ ételeket, de a kisfiam a legmesszebbmenőkig rajong érte. Úgyhogy lesz még BBQ nálunk ebben a szezonban! 



Nagyszerű ízek találkozója – körte, brie, érlelt sonka, akácméz, pirított tökmag






Le sem tagadhatnám, hogy nagyon kedvelem a hasonló összeállítású reggeliket, késői reggeliket, könnyű ebédeket, előételeket.
Igen, ennyiféle alkalomra nagyszerű, a gyümölcs, érlelt sonka, sajt összeállítás. Időnként megfejelem azzal, hogy megcsorgatom mézzel és megszórom valamilyen pörkölt olajos maggal.

Mikor milyen – hozzáillő – gyümölcs áll rendelkezésemre, azzal készítem. Fügével, almával, körtével. Legutóbb is abate körtével készítettem, mely nagyszerű az efféle sonkás-sajtos falatokhoz is.
A bie-t vagy a kecskesajtot ehhez az összeállításhoz jobban kedvelem, mint a camembert-t, de nyugodtan lehet camembert sajttal is készíteni.
Pörkölt mandulával, dióval, tökmaggal érdemes kombinálni.

Természetesen annál magasabb szintű az íz élmény, minél hosszabban érlelt sonkát használunk hozzá, de nekem az a tapasztalatom, hogy a fő lényeg nem ez, hanem az, hogy ne füstölt, hanem levegőn szárított, érlelt sonkát használjunk, ebből az „egyszerűbbek” is nagyon, de nagyon finomak.

Mézzel megcsorgatva, pörkölt magvakkal megszórva pedig ez az alapanyag együttes, ahogyan a legutóbbi hasonló összeállításomnál megjegyeztem, igazi ízorgia.

Egyszerű, de különleges előétel vagy reggeli - könnyű ebéd vagy vacsora: körte és brie cikkek érlelt sonkában


Ízorgia egyszerűen: érlelt sonka, meleg alma-brie kanapé gyökérkenyéren


Körte és brie cikkek Serranoba göngyölve akácmézzel, pirított mandula morzsával


Mézédes füge spanyol kecskesajttal, Serranoba göngyölve


Most gyümölcsösebbre hangoltam az étel azzal, hogy két vékony szelet körte közé helyeztem a brie szeleteket, és így göngyöltem egy-egy vékony szelet sonkába.
A tökmagot serpenyőben, szárazon megpirítottam.
Tálra rendeztem a sajtos-sonkás körte falatokat, megcsorgattam akácmézzel és megszórtam a tökmaggal.

2 körte, 10 dkg érett, francia brie, 10 dkg hajszálvékonyra szelt érlelt sonka, két-három evőkanál méz, 3-4 dkg tökmag két főre bőséges reggeli vagy előétel, vagy gyors, könnyű ebéd.
Az íz élmény igencsak laktató és hosszantartó!


Heti menüajánlat: ezerarcú rakott krumpli – mindig kicsit másképp


Eddig fel sem tűnt, hogy ilyen népszerű étel nálunk a rakott krumpli. Onnan tűnt fel, hogy holnap éppen rakott krumplit készítek, és még van egy ősszel készült változat, amit meg sem szerkesztettem, hogy bemutassam.

Szinte sohasem készítem egyformán, ez azt hiszem a receptválogatásból kiderül. Ilyenkor télen van igazán szezonja, úgyhogy csak tessék válogatni! 


Retro ételek kicsit másképp: két rakott krumpli, egy eset






Rakott krumpli spanyol módra: baszk rántottával rakott krumpli, juhsajttal, füstös paprikával







Retro ételek kicsit másképp: rakott krumpli felfújt húsos szalonnával karamellizált lilahagymával







Krémes rakott krumpli lágy kecskesajttal, mangalica kolbásszal és szalonna morzsával







Baked potato (héjában sült, töltött krumpli), most „rakott krumpli ízben”







Házi kolbászos rakott krumpli maradék tojásfehérje felhasználásával





A Nem vagyok mesterszakács receptválogatás fejezeteit itt gyűjtöm. 

2012. február 28., kedd

Vajas kenyér







A napokban kicsit nosztalgiáztam, erről szeretnék mesélni.

Csodaszép gyermekkorom volt. Ugyan a szüleim látástól mikulásig dolgoztak, a nagymamám volt egész nap velem – amikor nem voltam iskolában – illetve Ő főzött minden nap rám, ebédre. Soha nem voltam menzás. 

Ikerházban laktunk a nagyszüleimmel, pontosabban a házunk abban a részében, melyet nem államosítottak. Még két idegen család élt a ház két, leválasztott részében. Azért volt ilyen nagy a ház, mert a dédapám pékségének péküzeme is itt volt egykoron az épületegyüttesben.

A dédapám volt a híres debreceni Schneider pék, hétköznapi nevén a Nyíl utcai pékség, megbecsült pékmestere. A mi korosztályunknál még fogalom számba megy a kenyér, amit itt lehetett kapni. 
Mostanában még többet gondolok rá, mivelhogy „átvettem a stafétát” és magam is nagyszerű kenyereket sütök. Békebeli kovászos kenyereket.

Évekkel ezelőtt a természetes kovász ihletett meg a kenyérsütésre, megelégeltem az élesztős, felfújt, elősütött kenyereket. Mára a kovász a kisujjamban van.
Még természetes adalékokat sem használok, és kézzel dagasztok. Rettenetesen élvezem, szenvedélyesen.

Se szeri, se száma már a csodás kovászos kenyereknek, melyeket nagyon fiatal blogom mindössze másféléves pályafutása alatt közzétettem. Hol néhány nagyszerű pástétommal, hol egy tapas vacsora kellékeként, hol egy tartalmas magyaros leves kísérőjeként mutattam be őket.

Az utóbbi, cserépben sült kovászos fehér kenyerem kapcsán többen szóltatok hozzá, hogy ehhez a kenyérhez már csak egy adag finom vaj kell. 
Mire a kenyeret bemutatom, addig már itthon hírmondója sem marad.





Éppen két napra rá, vasárnap, amikor a cserépben kisült a félbarna, tönkölyös kovászos kenyerem, akkor benyúltam a hűtőbe, elővettem egy tálka házi vajat, amit a piacon vettem, avalmint néhány zöldpaprikát, amit ugyancsak itt, ismerős termelőtől vettem. 
Mert a vajas kenyér vacsorára rákészültem.

A kenyeret deszkán megvágtam, még langyos volt. A paprikát hosszúkásra vágtam, ahogyan az gyermekkoromban volt. Vastagon megkentem a karéjokat vajjal, és a zöldpaprikával kínáltam a családnak.

Amíg be nem fejeztük a vacsorát, szinte hangunk sem volt, a gyerekeknek sem, csak nagyokat nyeldekeltünk. Mi a férjemmel hangtalanul éltük át újra a nosztalgikus emlékeket, a gyerekek pedig talán most szerezték be azokat az élményeket, melyeken egykoron szívesen nosztalgiáznak majd.

Egyszerű vacsora volt, de nagyszerűbbet még nem készítettem. 


Két saláta egy eset: vajas-chilis és „pikáns” majonézes kukoricasaláta




"Nem kell mindig mindent túlbonyolítani", szoktam mondani magamnak, amikor tudom, többféle ételt kell ebédre vagy vacsorára feltálalnom. Az ok az, hogy a családom extra válogatós, de már nincs mit tenni.

Így volt ez a hétvégén is, ahhoz, hogy mindenkinek kedvezzek, többféle ételt is készítenem kellett. Közben éppen a legutóbb bemutatott félbarna kovászos kenyeret sütöttem, úgyhogy mindenképpen valami fortélyhoz kellett folyamodnom.

Még mindig nem csengett le a nagy kukorica őrület nálunk: tésztára, pizzára, chili con carne-ra is került belőle, az egyik nagy kedvenc köret pedig a pecsenyeleves kukorica.
Kukorica szezonban számtalanszor készítek csöves, vajas-chilis vagy vajas-petrezselymes kukoricát sütőben vagy grillezve.

Ebből indultam ki, amikor két egyszerű, de annál finomabb köretet készítettem kukoricából. Igaz, mindkettő húsfélét kísért, de aki következetes a böjti időszakban, azoknak magában is szívből ajánlom.
Dobozos, morzsolt kukoricából készült mindkettő, így a többi előkészítés gyerekjáték volt.

Két – normál - doboz csemegekukoricát 4 dkg vajon el kezdtem párolni, a közepesnél magasabb hőmérsékleten. Enyhén sóztam, majd egy negyed teáskanál chilivel megszórtam (lehet bátrabban is, de a gyerekek miatt és óvatosabb voltam). Amikor „zsírjára sült”, akkor az egyik felét keverőtálban meghűtöttem. 






2 dl házi majonézből tartármártást készítettem. A kihűlt chilis-vajas kukoricához adagoltam, annyit, amennyit felvett. Hűtőben pihentettem, hogy összeérjen. 






Ebédidőben a chilis-vajas kukoricát újramelegítettem, a majonézeset pedig egyszerűen kivettem a hűtőből és kitálaltam.
Mindenki nagyon elégedett volt, aki a majonézeset szereti és az is aki nem. Jó ötlet volt, ez az egy a kettőben kukoricasaláta! :)



Pataki tálban sült félbarna kovászos kenyér - teljes kiőrlésű tönkölyliszttel, természetes kovásszal. Természetesen.













Üdvözítő, hogy most már elmondhatom azt, hogy tömeges az érdeklődés a természetes kovász nevelésére és kovászos kenyérsütésre.
Szívből örülök annak, hogy egyre többen követtek ebben, hiszen valljuk be, akkor, amikor ebbe belekezdtem (több mint két éve), csak homályos és gyakran ellentmondó forrásokra leltem, melyből mára használható technológiát sikerült összeraknom, kifejlesztenem, összegeznem.

Egyszerű, világos, és mai kornak megfelelő összegzést, hiszen a visszamaradt morzsalékokból való kovászélesztés, vagy a szomszédokkal való kovász „cserekereskedelem” mára idejét múlta. A természetes kovász viszont nem, még ugyancsak napjainkban van legfőként létjogosultsága, amikor a hozzáférhető kenyerek minősége nem kielégítő.
Érdemes hát, az élesztőt és az öregtésztát kovászra lecserélni - boldoggá tesz, hogy - látom, ezt egyre többen teszitek meg!

Az egészséges báziskovász nevelésére számtalan bejegyzésben adtam instrukciókat, ezekből bárki elindulhat. Az összegző tanulmányom is hamarosan elkészül és közkinccsé teszem.

Számtalan kenyérsütési technikát is bemutattam már, mindenki kiválaszthatja a neki legkézenfekvőbbet, melyhez eszköztárral rendelkezik. Naponta kapok leveleket ezzel kapcsolatban, így igyekszem bemutatni, amit csak lehet.

Legutóbb mázas cserépben sütöttem békebeli kovászos fehérkenyeret, mondhatom tökéletes végeredménnyel. Tehát a cserépben sütés is az egyik legalkalmasabb módja a kenyérsütésnek:


Békebeli kovászos fehérkenyér – dagasztással, természetes kovásszal, cserépben sütve










Tudjátok, nekem nem kenyerem a gépi dagasztás, a véleményem az, hogy - nem csak - a kovászos kenyérnek jót tesz, a többszöri, könnyed dagasztás. Természetesen géppel is dagaszthattok, de ezzel oda a fele "élvezet".
A jó múlt korában láttam egy ismeretterjesztő műsorban, hogy a legjobb udon tésztát a mai napig - pucér! -lábbal tapossák. Gépi úton lehetetlenség olyan minőségű udon tésztát előállítani, mint hagyományos módszerrel, lábbal taposva. Az ezt a híres udon tésztát előállító férfi elmondta, hogy ennek egyszerű az oka. Ugyanis a gép nem érzékeli, hogy a sikér mikor viselkedik megfelelően a tésztában. Az ő gyakorlott lába pedig érzi, így ennek megfelelően és ideig tapossa.
Így van ez a kenyérrel is.
A kenyereimet ránézésre felismerem, hogy melyiket miből, mikor sütöttem. Ugyanis mindegyik egy külön karakter, nem sütök egyforma kenyereket. Pedig többeknek ugyanaz az alapreceptje. Szerintem ez a házi kenyér lényege: kovászt nevelek, kézzel dagasztok, és amikor megkelt, akkor arra a karakterre formázom, amit az előkészítés során megéreztem benne. Mindig meghálálják.
A kenyérsütés szerintem nem térfadolog, sokkal inkább felemelő és átható tevékenység. Amikor a befektetett idő és gondoskodás kenyér formájában térül meg. Az első jutalom, amikor a kisül, a második, amikor megszeged ...

Ez a félbarna kovászos kenyér pedig a legegyszerűbb máztalan - Pataki cseréptálban sült. Most félbarna kenyérre szavaztam, úgyhogy a kenyérlisztet 40%-ban teljes kiőrlésű tönkölyliszttel kevertem.
Mivel már ismerem a kovászomat és a vonatkozó technológiát és technikát, így ehhez igazítottam a hozzávalókat, az előkészítést és a sütést is.

Hozzávalók körülbelül 1 kg-os kenyérhez:

30 dkg kenyérliszt BL 80
20 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
3,2 dl hideg víz
1,2 dkg só

Korán reggel feloldottam a kovász a vízben, a lisztet kelesztő tálba szitáltam, elkevertem a finom tengeri sóval. Összeállítottam a tésztát, majd 10 perc múlva megdagasztottam lisztes felületen.

További dagasztások:

10 perc múlva
20 perc múlva
30 perc múlva

Tehát, összesen négyszer dagasztottam meg. Közben huzatmentes helyen, fedve pihent a tészta. Az utolsó dagasztás után is 30 percig pihent. Ekkor meghajtogattam.

További hajtogatások:

1 óra múlva
1 óra múlva

Tehát összesen háromszor hajtogattam meg, az utolsó hajtás után is egy órát pihent a tészta. Ekkor rúdcipót formáztam belőle. Teljes kiőrlésű liszttel megszórt ruhába csomagoltam és egy jénaiban pihent az utolsó kelesztés alatt. Összesen durván másfél óráig.

A cserépedényt egy órán át áztattam hideg vízben, majd betettem a sütőbe a fedelével együtt, és felmelegítettem 280 C fokra.
Amikor felmelegedett beleszórtam kevés búzadarát és beletettem a megkelt kenyeret.
Most hosszában vágtam be, megszórtam a teljes kiőrlésű liszt átszitálásakor fennakadt korpával, majd alaposan befújtam hideg vízzel. Ugyanígy a cserép fedelét is. A sütőbe 2 kis tálkába hideg vizet tettem. Ezt a sütési idő alatt pótolni szoktam, ha elpárolog.

Csökkentettem a hőt 260 C fokra és 40 percig lefedve sütöttem a kenyeret. Ekkor 200 C fokra állítottam a hőt és lefedve további 5-10 percig sütöttem.

Rácsra tettem és megfújtam hideg vízzel. Csak úgy recsegett, ropogott! 















Rácson hagytam hűlni, majd egy óra múlva megszegtem. A kenyér látványa és minősége önmagáért beszél!

Igazi húsvéti kenyérajánlat! 

Házi pékségem receptjeit itt gyűjtöttem össze.