Szenvedélyesen szeretek enni, főzni és utazni. Egy ideje itt írok ezekről a szenvedélyekről ...

2014. november 19., szerda

Libazsírban sült hagymás – zsályás csirkemáj fokhagymás almapürével





Nem is tudom, hogy miért csak most készítettem először sült csirkemájat ezzel a módszerrel, pedig régóta készülök rá.
Roppant időtakarékos étel, ugyanakkor isteni finom és csak néhány egyszerű fortélyt érdemes beiktatni, betartani.

1.      - Mindig világos csirkemájat vásároljunk. Minél világosabb, annál jobb. Annál zsírosabb és jobb ízű, így a végeredmény – ha helyesen sütjük meg – puha, krémes és nagyon finom.
2.      - Felhasználás előtt áztassuk jeges vízben fél órán át a megtisztított májakat, így még a világos, ergo kevesebb vért tartalmazó májból is kiázik a vér, amitől a máj puhább és jobb ízű lesz.
3.      - Ne spóroljunk a sóval. A szárnyas máj nem keményszik meg a sótól, csak a sertés, borjú és nem szárnyas májfélék. A szárnyas májak, köztük a hizlalt májak kívánják a sót, természetesen ésszerű mennyiségben, de a sótlan májétel élvezhetetlen. Ha csak a sütés/párolás/főzés végén sózzuk, akkor a máj a sót nem veszi fel és íztelen lesz.

4.      - Ha sütjük a májat, akkor először hirtelen pirítsuk körbe, hogy kéreg képződjön és a máj belül szaftos és krémes maradjon a további hőkezelés során, ami viszont történjen mindig nagyon kíméletes módon, alacsony hőfokon. 

Nagy vonalakban ennyi. Hozzáteszem, hogy a csirkepörkölthöz és a húslevesbe is csak az utolsó fél órában teszem a májat, mert így garantáltan nem keményszik meg a hosszas főzéstől.

Hozzávalók 2 adaghoz:

6 egész csirkemáj lehártyázva, két lebenyre osztva, jeges vízben áztatva és papírtörlőn leitatva
1 fej édes hagyma közepesen vékonyra karikázva
3 nagy gerezd fokhagyma közepesen vastagra szeletelve
2 evőkanál libazsír
1 bokros szál friss zsálya (6-8 levél)
frissen őrölt Himalája só és színes bors

2 zöld alma
4 nagy gerezd fokhagyma
1/2 evőkanál méz
csipet Himalája só

Éppen töltött dagadót készítettem és a töltelékbe fel nem használt májat sütöttem meg, úgyhogy az almapüréhez a kimagozott, negyedelt, héjas almagerezdeket a dagadó mellett pároltam meg a fokhagymával egyetemben.
Duplán jól jártam, mert így biztosítottam a savasságot a dagadósütéshez, az alma pedig még ízletesebbre párolódott a pecsenyelében.

Fél órán át pároltam a az almát és a fokhagymát  a dagadó mellett 150 C fokon, fóliával letakarva.


Kiszedtem a cseréptálból a sült alma és fokhagyma gerezdeket és hagytam kicsit hűlni. Lehúztam a héját és a fokhagymával együtt alaposan turmixoltam, botmixerrel. 
Hozzáadtam a mézet és a csipet sót és tálalásig melegen tartottam.




A libazsíron 1 percig pirítottam a zsályaágat. Hozzáadtam a hagymát, majd 1-2 perc múlva a fokhagymát. Hozzáadtam a máj darabokat és éppen csak körbepirítottam és már vettem is vissza hőt egészen alacsonyra. 
Sóval, borssal fűszereztem és fedő alatt 15-20 perc alatt megsütöttem.


Egy darabka májon ellenőriztem, hogy nem maradt-e a máj közepe véres, mert éppen csak addig kell párolni a májat, hogy krémes és puha ezáltal ízletes maradjon. 






Francia krumplipürével és a fokhagymás almapürével tálaltam. Isteni finom lett! J


4 megjegyzés:

  1. Nagyon gusztusos, csöpög a nyálam. :-) Sosem jutott volna eszembe az alma-méz-fokhagyma párosítás, főleg nem pürésítve. Nagyon jól hangzik, ki fogom próbálni. Köszönöm.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Erzsébet! Próbáld ki, mert nagyon harmonikus az ízvilága ennek az almapürének és sertés, liba, vagy kacsasülthöz is éppen ilyen jól illik! :)

      Törlés
  2. Lészen itt még gyomroknak korgása :-)))
    Nagyon tetszik.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen Mormogi Papa! A recept vihető ... ;)

      Törlés

Related Posts with Thumbnails