Szenvedélyesen szeretek enni, főzni és utazni. Egy ideje itt írok ezekről a szenvedélyekről ...

2013. augusztus 28., szerda

Pulykasültes és füstölt lazacos szendvicsek házi császárzsemlében




Imádok szendvicseket készíteni és enni. Igazán jó párosítás! :)

Le sem tagadhatnám, hiszen az oldalon csak úgy hemzsegnek a szendvicsvariációk. Nekem az a véleményem, hogy egy-egy friss és változatos alapanyagból készült szendvicsnek legalább annyira ott a helye a hétköznapi étkezésünkben, mint egy levesnek, vagy főzeléknek. Igazából Magyarországon nincs túl nagy kultusza a szendvicskészítésnek és fogyasztásnak, így mondhatjuk, hogy nem kis mértékben javítom az ez irányú statisztikát.


Sütöttem a napokban egy kis kosár friss császárzsemlét és kiflit, nem ok nélkül, hiszen előző napról maradt egy kis darab hideg pulykasült, ami csak úgy adta magát egy színes és ízletes pulykasültes szendvicshez. Véletlenül volt itthon egy kis norvég füstölt lazac, így nem csak egyféle szendvics készült. 



Még mindig az előző napi, spanyol ízekre hangolt pulykasült hatása alatt voltam, így a pulykás szendvicset is mediterrán alapokra helyeztem.

1 tojássárgájából aiolit kevertem, a felét elkevertem frissen vágott kaporral. A sima aioli ment a pulykás, a kapros aioli ment a füstölt lazacos szendvicsbe.




A hideg pulykasültből vékonyan szeleteltem, rukolát, és vékony kápia csíkokat tettem még a szendvicsbe. A császárzsemlék még langyosak voltak, úgyhogy nagyokat nyeltem készítés közben.
A lazacos szendvicsben a kapros aiolit vékony csíkra vágott jégsaláta és édes olasz hagyma kísérte.









A hideg pulykasült feléből hússalátát is készítettem, de erről majd legközelebb mesélek.

2013. augusztus 27., kedd

Egészben göngyölt pulykamell pecsenye - andalúz módra





Nem egy recepttárban olvastam ezt az elkészítési módot, mindössze egy kissé spanyolosra hangoltam a mellékszereplőket a pecsenye elkészítésében, ezért a mediterrán főcím.

A „visszatérésem” óta posztolt receptekben az egyik közös nevező az, hogy néhány nem hétköznapi, mégis beszerezhető alkatrésszel igazán különlegessé, és ami még fontosabb finomabbá és egészségesebbé varázsolhatjuk hétköznapi ételeinket.
Az elmúlt időben a blogon kívül azon mesterkedtem, hogy ezek az alapanyagok Debrecenben elérhetőek legyenek. Ezt a tevékenységemet nem függesztettem fel, hamarosan egy másik üzletben végzem be az általam megálmodott és részben már korábban kivitelezett elképzelésemet.
Addig is néhány olyan recepttel jelentkezem, melynek értékét és végeredményét éppen ezek a hozzávalók emelik ki a hétköznapokból.

Ez a pulykasült nagyon nem hétköznapi eseményre készült, hiszen Rebeka lányom 20. születésnapjára rukkoltam elő vele. Mind nagyon szeretjük Spanyolországot és a spanyol konyhát, talán nem is véletlen, hogy Rebeka spanyol két tannyelvű gimnáziumba járt, így stílusosnak is mondhatom spanyol vonalat a menüben.
Nem vagyok nagy pulykarajongó, de az előző napokban többek között csirke fajitas, borjú és sertés ételek voltak, ebből következett, hogy legyen valami más húsféle, de szárnyas.
 A másik szempont az volt, hogy kevés macerával járjon az ünnepi menü, hiszen a napokban költöztettük a fővárosba az ünnepeltet, hiszen felvételt nyert a Corvinus egyetem nemzetközi gazdálkodás szakra. A konyha helyett inkább vele töltöttem szívesebben az időmet, így minden étel, ami mostanában készült amolyan „variációk egy témára étel”: egy befektetéssel, több ételféleséget készítettem.
 Ebből a pulykasültből hidegen vékonyra szeletelve nagyszerű szendvicsek és majonézes hússaláta is készült. Úgyhogy a nagyszerű ételek kevés macerával kategória egyik győztese lehet bárkinél ez a pulykasült, nálam mindenképpen az lett.

Hozzávalók:

1,2 kg pulykamell csont és bőr nélkül, egészben
12 vékony szelet Manchego sajt
4 vékony szelet Serrano sonka
12 vékony szelet bacon
maldon sópehely
frissen őrölt színes bors
8 dkg olvasztott vaj (házi vaj vagy Gillot)
1 póréhagyma
1 fej édes hagyma (olasz édes hagyma néven kapható a debreceni piacon)
1 kápia paprika (lehet kaliforniai is)
4 gerezd fokhagyma
1,5 dl száraz fehérbor
1 csokor petrezselyem
1 kis csokor friss kakukkfű
1 szál friss rozmaring
2 negyed cikk friss citrom
1 csipet sáfrány
1 teáskanál spanyol füstölt paprika (pimenton de la vera)
1 babérlevél

A pulykamellet megmostam leszárítottam és „kiterítettem”. A kis mell lebenyt belülről felmetszettem és balra kihajtottam. A jobbról eső vastag mellrészt belülről bemetszettem és jobbra kihajtottam. Kívül-belül pedig hártyátlanítottam és minél több íntól megszabadítottam a mell darabot. Nem kell klopfolni, vagy a mellet összeszabdalni, hiszen így lesz szaftos a sült, ha egészben marad.

Kívül-belül megszórtam frissen őrölt maldon sóval és színes borssal, majd (a mell legyen a „vágott felével” felfelé) lefektettem a sajt, majd a sonka szeleteket a kiterített pulykamellre és felgöngyöltem.
Egy vágódeszkán kicsit egymásra csúsztatva lefektettem a bacon szeleteket egymás mellé két sorban, a göngyöleget a közepére fektettem és két oldalról felváltva szedve betekertem a baconnel, mint egy köpeny.

Megkötöztem, mint a sonkát, vagy más sülteket és fóliába csomagolva betettem néhány órára a hűtőbe. 








Kikentem a cserépedényt vajjal és összevágtam a zöldségágyhoz a zöldségeket. A zöldségágy közepére helyeztem a pulykamell göngyöleget, felöntöttem a fehérborral, nyakon öntöttem az olvasztott vajjal, hozzáadtam a fűszereket, meghintettem a zöldségágyat még frissen őrölt maldon sóval és befedtem a cserépedényt a tetejével.
180 C fokra előmelegített sütőbe toltam és összesen 70 percig sütöttem. 30 perc után kétszer meglocsoltam a szaftjával a sültet.

A sültet kiemeltem a cserépből és alufóliával lazán letakarva pihentettem 30 percig. 





A visszamaradt pecsenyeléből eltávolítottam a babért, kakukkfű és rozmaringszárat és a citromot, keverőtálban turmixoltam, majd serpenyőben, közepes lángon besűrítettem.
Közben francia krumplipürét készítettem füstölt maldon sóval, hiszen ehhez a sülthöz igazán illik egy kis füstös íz. Morzsolt csemegekukoricát vajon,a friss zöldbabot gőz fölött roppanósra pároltam. Igazán jól passzoltak a köretek a pulykasülthöz.

Ezzel az eljárással a pulykamell fantasztikusan puha és szaftos marad, hidegen is csodásan szelhető, nem esik szét. A szendvicsekhez egy puszta késsel is sonka vékonyságú szeleteket szeltem belőle.

Ez az első egyben göngyölt pulykasült a blogon, de úgy érzem, folytatás következik! 





Végül, de nem utolsó sorban pedig egyszerűsége ellenére méltó társam volt az ünnepi alkalom megkoronázásában andalúz pulykasültem. Éppúgy, mint a születésnapi brownie torta törökmogyoróval!


Isten éltessen Édes Kicsi Lányom, Rebeka! 


2013. augusztus 24., szombat

Brownie torta törökmogyoróval - születésnapra




Mit tehet az édesanya, ha időzavarban van, mégis születésnapi tortát akar sütni? Süt egy brownie tortát!
Rebeka 20. születésnapján semmiképpen nem terveztük, hogy étteremben ünneplünk, így magam állítottam össze egy kevés macerával járó, mégis igazán ünnepi menüsort.
Egészben göngyölt pulykasült készült néhány egyszerű, mégis nagyszerű körettel, a születésnapi torta pedig ez az egyszerű, csupa csoki brownie torta volt.

Hozzávalók egy csatos tortaformában sült tortához:

25 dkg 32%-os vaj (én házi vajat használtam)
20 dkg 70%-os étcsokoládé (Divine)
10 dkg kakaópor (Divine)
10 dkg törökmogyoró durvára vágva
35 dkg porcukor
7 dkg finomliszt
1 teáskanál sütőpor
4 nagy tojás (házi és friss)

A lisztet átszitáltam a porcukorral és a sütőporral és elkevertem a kakaóporral. A vajat és a darabokra tört csokoládét gőz fölött megolvasztottam, majd hozzáadtam a tört mogyorót. A csoki masszához folyamatosan hozzáadtam a liszt keveréket, amíg teljesen fel nem vette. A tojást felvertem és végül ezt is adagonként elkevertem a masszával, míg a tojást is fel nem vette.
Vajjal kikent, sütőpapírral bélelt tortaformába öntöttem és betoltam a 160 C fokra előmelegített sütőbe. 25-40 percig ajánlatos sütni, attól függően, hogy a közepét mennyire szeretjük lágyan. Mi lágyan szeretjük. 

Nagyon hasonlít ez a brownie torta az egyik kedvenc desszertünkhöz a moelleux-hoz.

Kevésbé gyakorlott háziasszonyoknak is szívből ajánlom ezt a tortát, egy jó tanácsom van mindössze: csakis megfelelő alapanyagokat használjunk! Értem arra, hogy kiváló vajat, csokoládét, kakaóport és friss mogyorót. Nem helyettesíthető egyik sem, hacsak nem egy pékkeverékből, harmadrangú cukrászdában készült süteménnyel kívánunk konkurálni. Ezt pedig nem szeretnénk ugyebár.




A fagylaltot nem én készítettem, amivel feltálaltam, Mövenpick bécsi kávé fagylalt volt a brownie kísérője. 




Még egyszer boldog 20. születésnapot Rebeka! Isten éltessen sokáig!


Ropogós kifli és császárzsemle





Hirtelen felindulásból sütöttem egy kis kosár péksüteményt reggelire és szendvicsekhez. Egyszerű tésztát dagasztottam, de mondhatom, hogy telitalálat lett! A péksütemény – is – frissen a legfinomabb így csak 8 db-ra terveztem a mennyiséget, de kifli és zsemlerajongók nyugodtan dagasszanak be dupla mennyiséget.

Legközelebb 6 péksüteményt formázok ebből a mennyiségből, viszont a kis császárzsemlében készült szendvicsek így igazi partifalatok lettek!  


Hozzávalók 8 db ~ 4 dkg-os kiflihez/ zsemléhez

25 dkg BL 80 liszt (Nagyi titka)
1,5 dkg élesztő
1 dl tej
1-1,5 dl víz (amennyit felvesz, hogy kicsit ragacsos, ruganyos tésztát kapjunk)
1 evőkanál tejföl
2 evőkanál olaj
1 teáskanál porcukor
1 púpozott teáskanál só

4 teáskanál olaj a dagasztáshoz, szezámmag, lenmag, mák és füstölt maldon só a szóráshoz.

A langyos tejben a porcukorral elkevertem az élesztőt és megfuttattam. Közben átszitáltam a lisztet, hozzáadtam a tejfölt, olajat, sót és vizet. Összeállítottam a tésztát, megcsorgattam egy kevés olajjal és lefedtem.
5 perc múlva könnyedén megdagasztottam – addig, amíg a tészta engedni és ragadni nem kezd – majd lefedtem és megcsorgattam megint egy kevés olajjal.
10 perc múlva újra megdagasztottam a fentiek szerint és megcsorgattam egy kevés olajjal és lefedtem.
20 perc múlva újra megdagasztottam a fentiek szerint és megcsorgattam egy kevés olajjal és lefedtem.
30 perc elteltével gyönyörűen megkelt a tészta és bársonyos lett.
A pizza tésztánál is ezt a dagasztási eljárást alkalmazom, így a tészta csodásan viselkedik és könnyű, levegős, mégis ropogós lesz.

Megformáztam. A tésztát kettéosztottam, 4 zsemléhez és 4 kiflihez.
A zsemléhez a tészta felét 4 részre osztottam, enyhén lisztes deszkán megsodortam addig, amíg úgy ítéltem, hogy görcsöt tudok rá kötni. Kötöttem rá egy-egy fél görcsöt, majd a felső szálat a görcs alá, az alsó szálat a görcs közepébe nyomtam.

A Kiflikhez a tésztából kis cipót formáztam, ami pihent addig, amíg a zsemléket megformáztam. Könnyed mozdulatokkal kinyújtottam egészen vékonyra, kör alakúra a tésztát. 4 részre vágtam és minden cikket a széles oldalánál még megnyújtottam egy kicsit, majd feltekertem kifli formára, és hold alakra hajtottam, majd a zsemlék mellé, sütőpapírral bélelt tepsire rendeztem.
Betettem a sütőbe az utolsó kelesztésre.




35 perc múlva kivettem a tepsit a sütőből és 170 C fokra felmelegítettem. Így nagyjából 45-50 percet keltek még a péksütemények. Megspricceltem hideg vízzel és megszórtam őket.
170 C fokos sütőben 22 percig sültek, ahogyan a ropogós tejes kifliket is szoktam sütni.







Könnyű, ízletes, kívül ropogós péksüteményeket sütöttem. A tészta egyszerű, a „titok” a többszöri dagasztásban rejlik …


A zsemle vajas változata itt található.
Rendkívül népszerű ropogós tejes kifli receptem pedig itt.

Related Posts with Thumbnails