Szenvedélyesen szeretek enni, főzni és utazni. Egy ideje itt írok ezekről a szenvedélyekről ...

2013. szeptember 30., hétfő

Flekken – magyaros fűszervajjal, hagymás steakburgonyával, fokhagymás joghurtöntettel





Amilyen fejedelmi étek, annyira egyszerű az elkészítése.  
Mostanában többször is készült nálunk flekken ugyanezzel az egyszerű, mustáros páccal. Sütöttem a szabadban roston, gázon serpenyőben valamint sütőben is, minden sütési módon nagyszerűen szaftos és puha maradt a tarja. Most magyaros fűszervajat készítettem hozzá és fokhagymás joghurtöntetet.
Újabban ez a jól bevált fokhagymás joghurtöntet kíséri nálunk a fűszeres sülteket (fajitas, tandoori csirke, taco, flekken, gyros) és a salátákat. Egyszerű, nagyszerű.

A flekkenpác lelke a French’s smooth & spicy mustár. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mustárral pácolunk. Jómagam erre és a dijoni mustárra esküszöm. 


Az ujjnyi vastag, enyhén klopfolt hússzeleteket alaposan átkentem olajjal elkevert mustárral, majd frissen durvára őrölt 5 bors keverékkel és köménnyel megszórtam és lefedve betettem a hűtőbe egy éjszakára. Sütés előtt hagytam, hogy a hús szobahőmérsékletűre melegedjen, majd megszórtam őrölt maldon sóval. Jelen esetben forró, vastag aljú serpenyőben mindkét oldalán kb. 5-5 perc alatt készre sütöttem.

Fél centi vastagra szelt fűszervajjal, hagymás steakburgonyával és joghurtöntettel tálaltam.

Hagymás steakburgonya


Magyaros fűszervaj
10 dkg puha vaj
1 teáskanál fűszerpaprika
2-3 gerezd fokhagyma átnyomva
Néhány tekerés frissen őrölt bors

A vajjal elkevertem a fűszereket majd folpackban hengert formázva belőle betettem a fagyasztóba. Fogyasztás előt t2 órával áttettem a hűtőbe, hogy szépen lehessen szeletelni.

Fokhagymás joghurtöntet
3 dl görög joghurt (vagy házi tejföl)
2 gerezd átnyomott fokhagyma
Maldon só

3 dkg olvasztott vaj (vagy 1 evőkanál  olívaolaj)






2013. szeptember 25., szerda

Hagymás steakburgonya



Sokan azért vásárolnak fagyasztatott krumplit, mert annak kiszámítható a minősége és mindig kéznél van, nem kell pucolni, összevágni. Nincs problémám a jó minőségű fagyasztott krumplival, a fagyasztást (vagyis a sokkolást) modern eljárásnak tartom, ha valóban friss és adalékmentes zöldségről van szó. Mondjuk zsenge zöldborsóról, amihez mint tudjuk csak borsó szezonban juthatunk hozzá frissen.
Amikor első osztályú krumplihoz juthatok hozzá, addig, amíg meg nem csípi a hideg, addig igyekszem kihasználni a lehetőséget arra, hogy tökéletes sült krumplit készíthessek. Persze utána sem vásárolok fagyasztott krumplit, csak arra a rövid időre, amíg nincsen megfelelő minőségű sütnivaló krumpli, addig másféle köreteket készítek krumpliból, mondjuk héjában főzöm, és krumpliágyat, vagy krumplipürét készítek.
Ezt a steakburgonyát is megfelelő minőségű krumpliból lehet csak tökéletesen elkészíteni. Nem jó hozzá a magas víztartalmú újkrumpli, vagy az, amelyiket megcsípte a hideg.
A hagyma sem mindegy, hogy milyet használunk hozzá, ropogós, édes hagymával az igazi.
Szerencsére a debreceni piacon mindkét alapanyag megtalálható, mind az agria krumpli, mind a nagyfejű olasz édes hagyma.

Hozzávalók:

1 kg kis szemű agria krumpli héjastól 4 cikkre vágva
1 nagy fej olasz édes hagyma vékony cikkekre vágva és szedve
kb. fél dl olívaolaj (vagy repce-, mogyoró-, napraforgóolaj)
frissen őrölt maldon só (lehet füstölt is)
frissen őrölt 5 bors keverék (fekete-, fehér-, rózsa-, zöld és szegfűbors keverék)

A tepsit megcsorgatom olajjal, majd elrendezem benne a krumplit és a hagymát. Sózom, borsozom és meglocsolom a maradék olajjal. Megrázogatom párszor, hogy az olaj bevonja a krumplit és a hagymát. 200 C fokon addig sütöm a sütőben, míg aranybarnára nem sül a hagyma és a krumpli. A sütési idő alatt néhányszor megrázogatom a tepsit, hogy ne tapadjon le a krumpli.

Tipp: 1-2 ág rozmaring vagy kakukkfű hozzáadásával kakukkfüves vagy rozmaringos steakburgonya is készíthető.
Ez a tepsi krumpli flekkenhez készült, hamarosan a flekkent is bemutatom.

Krumpliból készült kedvenc köreteim válogatása:

10 + 2 legjobb köret krumpliból





2013. szeptember 22., vasárnap

Pizza Serrano – Manchego sajttal és rukolával





Nagyon sok újat úgy érzem, már nem tudok „felfedezni” a pizza sütéssel kapcsolatban. 
Mind az olasz típusú, mind az amerikai típusú pizza tésztám kiváló, úgyhogy leginkább az alakzat tekintetében illetve a feltétek variálásában igyekszem kibontakozni, hogy legyen mindig új a nap alatt. Szinte minden pizza bejegyzésemnél kihangsúlyozom, hogy a pizza sütés kiváló alkalom arra, hogy mindenfélével megrakjuk a pizza tésztát, ugyanakkor az íz és szín összhang nem elhanyagolható.

Ez most egy prémium pizza, ilyen pizzát ritkán sütök ad hoc, hiszen azért nálam sincsen minden nap elfekvőben egy Serrano sonka, Manchego sajt és friss rukola.
A Kiskifliben, amikor a vendégek megkérdezték, hogy milyen sonkát, sajtot és zöldséget ajánlok egy szendvicsbe, illetve melyik feltét melyikkel passzol, arról beszéltem, hogy egyes térségek alapanyagai miért passzolnak jól egymáshoz.
Történetesen itt a Pármai és a Serrano sonka illetve a Parmigiano Reggiano (vagy még inkább a Pecorino Romano) és a Manchego sajt. Szerintem a sonkákban és sajtokban is kiérzik egy térség és egy nemzet temperamentuma. A sok hasonlóság mellett a spanyolok még temperamentumosabbak, szenvedélyesebbek, erőszakosabbak. A Serrano sonka még színében is sokkal markánsabb.

A mediterrán térségekben sokkal inkább megőrizték gasztronómiájuk tradícióit, így itt nem sznobizmus, hanem alapértelmezett, hogy a megfelelő sonkához a megfelelő sajtot párosítják, illetve nem kérdéses, hogy egy-egy sajt, vagy sonka miért nemesebb, ha érettebb. Egyszerűen évszázadok óta ebben nőnek fel akár a városokban, akár a vidéken. Irigylésre méltó. Örömmel tölt el, hogy már a 10 éves kisfiam is érzi a különbséget, neki például a Pármai sonka a kedvence, míg a férjemnek a Serrano. Rebeka lányommal pedig mindig hangulatunk és az ételféleség szerint döntünk, hogy melyiket választjuk, mindkettő egyformán kedvencünk.
Korábban bemutattam ennek a pizzának az olasz testvérét, akkor még egy kis aszalt paradicsommal is „fűszereztem” az alapot, ami még emelt a pizza fényén. Most az aszalt paradicsom kimaradt, de a bejegyzés követői nyugodtan kiegészíthetik.
Elsősorban a férjem kedvence ez a pizza változat, de szerencsére mindig három-négyféle pizzát sütök egy alkalomra, így mindig mindenkinek jut egy-egy szelet a másikéból.
Az elkészítése nagyon egyszerű.

3-4 evőkanál házi paradicsomszósz
10-15 dkg mozzarella
2 csipet szárított oregánó
4 vékony szelet Serrano sonka
Manchego sajtforgács
1 marék rukola
Tipp: 3-4 db aszalt paradicsom apróra összevágva az alapra és pár csepp spanyol olívaolaj a kész pizza csorgatásához.

A pizza tésztát megkenjük a paradicsomszósszal és elrendezzük rajta a szeletelt mozzarellát,megszórjuk oregánóval, majd 240 C fokra felforrósított sütő aljára helyezve a serpenyőt 12 percig sütjük.



Még forrón elrendezzük rajta a Serrano szeleteket, a Manchego sajtból sajtszeletelővel vagy krumplihámozóval sajtot forgácsolunk rá, majd megszórjuk a rukolával.

Azonnal tálaljuk.



2013. szeptember 12., csütörtök

Spanyol tortilla – színesen, gazdagon




Van több spanyol tortilla recept is az oldalon, ez most a leggazdagabb és legszínesebb változat.

Sokat szoktam azon filozofálni, hogy mennyi hasonlóságot mutatnak a nemzetek konyhái. Nagyon szeretem a klasszikus rizses húst, de amióta ismerem a spanyol rizses hús – paella - technológiáját, szívesebb alkalmazom ezt. Ugyanez a helyzet a spanyol tortillával. Nagyon hasonló a mi parasztrántottánkhoz, én mégis szívesebben készítem így, ahogyan most bemutatom.

A spanyol tortillának számtalan módozata lehet, az alap verzió krumplit, hagymát és tojást tartalmaz, de bármilyen – színben és ízben – hozzá illő alapanyaggal ki lehet egészíteni. Olyan ez, mint amikor pizzával takarítok hűtőt, vagyis kifejezetten azért sütök pizzát, hogy a sonka-, szalámi-, zöldség-, sajtmaradékot felhasználhassam. Most is benéztem a hűtőbe és akadt néhány alapanyag, ami spanyol tortilláért kiáltott.

Hozzávalók 4 adaghoz

3 db közepes agria krumpli apró kockára vágva
6 tojás (nekem csak 5 volt, ezért nem fogta össze egészen a lepényt)
1 piros kápia paprika kockára vágva
½ fej édes hagyma ( a piacon veszem, nagyfejű, édes ropogós hagyma) nagyobb kockára vágva
4 csík bacon szalonna összevágva
½ csokor petrezselyem zöld durvára vágva (vagy tépkedve)
 ½ -1 dl olívaolaj
5 dkg Manchego sajt kockára vágva
1 marék rukola (ehhez a változathoz elhagyhatatlan)

Serpenyőben felforrósítom az olívaolajat hozzáadom a krumplit és néhány percig sütöm, párolom. Félidőben hozzáadom a bacont, hagymát, paprikát, petrezselyemzöldet. A lényeg az, hogy első sorban piruljanak és ne főjenek az alapanyagok. Ha kevés a zsiradék, akkor pótolom, a krumpli felszív belőle rendesen. Sózom, borsozom, majd ráöntöm a felvert, sóval ízesített tojást és rászórom a sajtkockákat.


Visszaveszem a hőt, hogy egyenletesen szilárduljon meg a tojás és ne kapjon nagyon oda az alja. Amikor már csak éppen taknyos a teje, akkor leöntöm alóla a zsiradékot, ha szükséges. Tányérral befedem a serpenyőt és ráborítom a lepényt, majd visszacsúsztatom a serpenyőbe, így fordítom meg. (Leírva bonyolultabbnak tűnik a művelet, mint amilyen a gyakorlatban.)




Ettől számítva már csak rövid ideig sütöm, addig, amíg összeáll a tojáslepény. Tányérra csúsztatom és tálalom. Egy nagy marék rukolával a tetején.


Egy ilyen egyszerű étel is milyen csodálatos tud lenni: illatos, színes és ízletes. Tipikusan olyan, amit az összes érzékszervünkkel egyszerre élvezünk. Minden nap megenném.


2013. szeptember 10., kedd

Amerikai pizza tészta serpenyős pizzához





A kelt tésztának lelke van, simogatásra, gondoskodásra van szüksége. Nekem az a véleményem, hogy jó kelt tésztát csak szívből lehet készíteni.

Jó példa rá, hogy alig két hónap telt el, hogy elhagytam a Kiskiflit, máris elér hozzám a panaszáradat, hogy semmi sem olyan már, mint amikor én felügyeltem a kelt tészták minőségét, miután betanítottam rá a személyzetet. A betanítás sem volt könnyű, hiszen legalább annyi pedagógiára volt szükség, mint technológiára. 
Már látom, hogy a pékségek többségében kapható silány kenyér és pékáru minőségének oka a spóroláson kívül a szívtelenség és az érdektelenség. 
Visszatérve még egy gondolat erejéig a Kiskiflihez, hirtelen távozásom egyik oka az volt, hogy megkértek, hogy keressek olcsóbb (és egyben silányabb) alapanyagokat a termékekhez, némi minőségcsökkenést észre sem fognak venni a vevők. 
Jelentem észre veszik, hiszen nap, mint nap megállít valaki az utcán, vagy ír egy üzenetet, hogy mikor és hol juthatnának újra hozzá azokhoz a termékekhez, melyeknek minősége és választéka megcsappant távozásom óta a Kiskifliben. 
Jó hírem az érdeklődőknek, hogy hamarosan!

Az olasz pizza tésztánál talán egy kicsit még több törődést igényel az amerikai változat, de lehet, hogy csak azért érzem így, mert ez még nincs úgy a kisujjamban, mint a jól bevált pizza tésztám, melyet akár álmomban is bedagasztok és megsütök. Úgy látom másoknál is beválik olasz pizza tésztám receptje, hiszen eddig ötvenezerszer töltötték le! :)

Ez az amerikai pizza sorozat az első próbálkozásom a műfajban, de mondhatom igazán jól sikerült.


Hozzávalók 3 nagy pizzához:

15 dkg finomliszt BL 55
45 dkg kenyérliszt BL 80
4 evőkanál tejpor
1 evőkanál porcukor
2 dkg friss élesztő vagy 7 g instant élesztő
3 ½ dl meleg víz
1/2 teáskanál só
2 evőkanál olaj a tésztába

Olaj a dagasztáshoz és a serpenyő kenéséhez
Olvasztott vaj a kenéshez

A vízben elkevertem az élesztőt a cukorral és megfuttattam. A lisztet átszitáltam és az összes hozzávalóval összeállítottam a tésztát. 5 perc pihentetés után csorgattam egy kevés olajat a tésztára és könnyedén, röviden megdagasztottam, addig, amíg egyre bársonyosabb lesz, és ragadni nem kezd a munkalaphoz. 10 perc múlva újra megdagasztottam, majd 20 perc pihentetés után 3 részre osztottam és kíméletesen kinyújtottam a pizza serpenyő méretére.

A serpenyőt szilikon ecsettel alaposan kikentem olajjal, majd belefektettem a tésztát és kis peremet nyújtottam a szélére, majd vékonyan megkentem olvasztott vajjal.  Betettem az üzemen kívüli sütőbe és 1 órán át kelesztettem. Csodásan megemelkedett a tészta a serpenyőben, és teljesen betöltötte. 



Ezt követően úgy jártam el, mint máskor, megkentem paradicsom szósszal és megraktam a feltétekkel. Addig, amíg a feltétekkel foglalatoskodtam, éppen felforrósodott a sütő.
240 C fokon 10-12 percig sültek a pizzák. A második, harmadik eresztés mindig gyorsabban megsül, érdemes odafigyelni rá.

Legközelebb bemutatom feltétekkel a pizzákat, lesz néhány jó tanácsom ezzel kapcsolatban is, hiszen itt is van különbség az olasz pizzához képest.

Házi pizza sütés lépésről lépésre itt

A kölyök pizza:





Az ínyenc pizza:




A magyaros pizza:



2013. szeptember 9., hétfő

Orosz hússaláta – maradék pulykasültből


”Négy különböző nemzetiség képviselője volt az asztalnál: egy amerikai gyalogos, egy francia őrvezető, egy angol géppuskás és egy orosz hússaláta. A gyalogos, az őrvezető és a géppuskás a padon foglaltak helyet, a hússaláta az asztalon, egy tálban.”
 Rejtő Jenő: „A három testőr Afrikában”.

Jómagam még a Rejtő könyvfaló nemzedékhez tartozom. Szerencsésnek mondhatom magamat, mivel édesapám több száz tagot számláló könyvtárának egyik színfoltja a teljes Rejtő Jenő sorozat olcsó könyvek kiadásban.
Nem innen merítettem az orosz hússaláta ötletét, hanem csak úgy jött zamatos pulykasültem másnapi maradékára tekintve. Mégsem tudtam kihagyni, hogy ifjú korom egyik kedvenc íróját bele ne keverjem az ételbe.

Mostanában a főzőcskézés folyamán egyetlen fő szabály vezérel: minél hatékonyabb legyek a konyhában, azaz minél kevesebb időbefektetéssel lássam el a terülj-terülj asztalkát. Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond, ahogyan nőnek, nem kevesebb, hanem még több időt és még szerteágazóbb figyelmet igényelnek, amihez a plusz keretet konyhai tevékenységem „kárára” igyekszem megnyerni, ami ugyanakkor nem mehet a minőség rovására.

A születésnapi pulykasült istenien sikerült, de akár marha, csirke, vagy sertéssült maradékról lett volna szó, akkor is orosz hússaláta készült volna belőle. A pulykasült hideg változatából színes és ízletes szendvicsek is készültek, de az utolsó 30-40 dkg sültvég orosz hússalátáért kiáltott. 
Nem bántam meg az ételválasztást, mert nagy sikere volt a salátának.

Hozzávalók 6-8 adaghoz:

4 db közepes agria krumpli héjában főve és negyed karikára vágva
6 db közepes (6-8 cm-es) csemegeuborka apró kockára vágva
2 db zöldhagyma felkarikázva
6 db főtt tojás kockára vágva
1 piros kápia paprika nagyon vékony félkarikára vágva (nem volt itthon alma és szükséges volt a salátába édes, gyümölcsös íz)

Az összes hozzávalót keverőtálba tettem és a tartármártással alaposan, de óvatosan összekevertem. 2 óra hűtés után fogyasztható. Másnap még nyugodtan rá lehet járni a maradékra, mondhatni igazából másnapra érnek össze az ízek.

Elmondhatom, hogy a születésnapi pulykasültem igazán megszolgálta az energia befektetést!


Related Posts with Thumbnails