Szenvedélyesen szeretek enni, főzni és utazni. Egy ideje itt írok ezekről a szenvedélyekről ...

2011. december 31., szombat

Szilveszteri előkészületek, új évi jókívánságok, kívánságok. Boldog Új Évet Kívánok!




Igyekeztem az elmúlt időszakban még aktívabb lenni, az elmúlt másfél évben bemutatott több száz – körülbelül 600 – receptemből néhányat összeválogatni az ünnepi időszakra.

Álmodni sem mertem volna arról, hogy ekkora népszerűségnek örvendhetnek majd ezek a receptek. Úgyhogy nem volt hiábavaló a kezdeményezésem.

Igaz, néhány előre betervezett fejezet már nem került szerkesztésre, hiszen a karácsony kizárólag a családom körében és nem munkával telt, illetve a téli szünetben is csak korán reggel és késő este engedtem a munka csábításának, bármennyire is szenvedélyem és lételemem ez. Minden időmet a gyermekeimmel töltöttem, de szerencsére többnyire mind így vagyunk ezzel.

Úgyhogy más nem maradt hátra erre az évre, mint a szilveszteri előkészületek,a  jókívánságok és kívánságok megfogalmazása.

Ahogyan a karácsonyi menüt is egyszerűre terveztem – halászlé, egyben libasült és libamáj, sült alma, párolt lilakáposzta, ludaskása, libazsíros francia krumplipüré – úgy az új évi menüt sem bonyolítom túl.
Lencseleves készül, ami a család elsőszámú kedvence nem csak új évkor, de a teljes téli időszakban. A szokásos módon készül, ahogyan itt leírtam.
Most füstölt sertésnyelv és füstölt sertésfej főzőlevéből. A füstölteken kívül pirított mangalica kolbász kerül még betétként a lencselevesbe.

A füstölt alaplé egy részébe még tarka salátababot is főzök, hiszen lilahagymás babsalátát is készítek. Ezt a babsalátát is bemutattam már, itt.

Két szépséges malaccsülköt sütök meg pékné módra, ehhez kínálom pluszban a babsalátát.
Valahogyan így fogom elkészíteni:

Hétköznapi disznóságok: malaccsülök pékné módra almás-tejszínes tormamártással



Készítek klasszikus hidegtálat, mivel az összes környékbeli hentest kifosztották dagadóból, és nekem már nem jutott, így egyszerű sonkatekercs lesz a házi franciasaláta mellé. Természetesen a kihűlt füstölt nyelvből is szeletelek mellé.

A szilvesztert nem itthon, vagy házibuliban, hanem a nem régen megújult Régi vigadóban töltjük a családdal és barátainkkal. 

A legfontosabb, amit az új évi ebéd és vacsoraasztal körül szeretnék, a békesség és a boldogság. Azt hiszem ez majdhogynem mindannyiónkra ráfér.
Úgyhogy én békességet, boldogságot, egészséget és nem kevésbé az új évi kívánságok beteljesülését kívánom mindenkinek az Új Évre!

Fogok kívánni én is éjfélkor, elsősorban mindazt, amit mindenki másnak is kívánok.
Nekem lesz meg egy sarkalatos kívánságom, valami, amire már nagyon régen készülök, és nagyon régen vágyom. Amikor el kezdtem írni a blogot, így írtam róla. Bízom abban, hogy ennek valóváltásával nem pusztán a magam, hanem sokak örömére és hasznára is teszek majd!

Boldog Új Évet kívánok! 




2011. december 29., csütörtök

Bőrös sertés vagy malackaraj mandarinos- fűszeres olívaolaj pácban, cserépben sütve








Szögezzük le, hogy szeletben, bőrös sertéskarajt sütni nem a legideálisabb vállalkozás. Ez egy száraz húsféle, egyben sütve is a körülbelül kétkilós darab az, amikor esély van arra, hogy a bőre megpuhul és ropogós lesz, a hús pedig viszonylag szaftos marad. 
Most viszont arról beszélünk, hogy van 4 szelet, egyenként 15 dkg-os bőrös sertéskarajunk és ízletes ételt szeretnénk készíteni belőle.
Ez esetben úgy hiszem, hogy kihoztam belőle a maximumot. A bőre elég jól megpuhult, ha nem is lett ropogós, hiszen jelen körülmények között erre esélyünk sincsen anélkül, hogy csonttá száradjon a karajhús.  Végeredményében a hús rendkívül ízletes lett, sőt mi több, kifejezetten ínycsiklandó. A bőre is kellemesre sikeredett, kevéssé zsíros és kifejezetten puha volt.

Az egészben vásárolt bőrös sertéskaraj nagyobbik részét itt már bemutattam:

Rozmaringos, fokhagymás bőrös karaj, vele sült almával, krumplival - Arista di maiale al forno – Toscana



Nem ez az első alkalom, hogy a narancs helyett mandarint használok, mint előnyös citrusfélét. Ilyenkor igazán szezonja van, és számomra van az ízében valami, ami még egzotikusabbá teszi, mint a narancsot.
Csirkéhez és libacombhoz is használtam már hasonló pácot, úgyhogy mondhatom azt is, hogy jól bevált eljárást alkalmaztam.
A fűszereket átírtam sertésre és hozzáfogtam.

Hozzávalók 4 adaghoz:

4, egyenként 15 dkg-os bőrös sertés vagy malackaraj

A páchoz:

4 nagy gerezd zúzott fokhagyma
1 evőkanál összevágott zöldfűszer (szárított fűszerrel kiváltható) rozmaring, kakukkfű, zsálya
1 mandarin héja
½ teáskanál durvára őrölt chili
½ teáskanál durvára őrölt színesbors
1 mandarin leve
1 dl olívaolaj

A sütéshez 4-5 dkg vaj és egy evőkanál olívaolaj


2 dl, lehetőleg száraz, cserszegi fűszeres







A karaj szeletek bőrét bevagdostam és a pácban 20 percig hagytam érni. 








Vajat felforrósítottam kevés olívaolajjal és hirtelen átsütöttem mindkét oldalán a húsokat.
Csak éppen 1-2 percig. 







Cserépedénybe tettem az összes páccal együtt, felöntöttem 2 dl cserszegi fűszeressel és fólia alatt 35-40 percig 160 C fokos sütőben pároltam.

Leöntöttem alóla a szaftot és 200 C fokon mindkét oldalán 10-10 perc alatt megpirítottam. A szaftját magas lángon besűrítettem és a kész húsokra visszaöntöttem. 











10 perc pihentetés után héjában sült, töltött krumplival tálaltam fel. Érdemes ennek a receptjébe is bepillantani.





Szilveszteri menüajánlat: tartalmas, újév köszöntő levesek 2. rész

Lucskos káposzta bőrös sertésfejhúsból, füstölt sertésnyelvvel, kaprosan, csomborosan







Komótosan, cserépben főtt zöldséges bableves marhapörkölt alapon. Váncsa István melléklettel







Tárkonyos-citromos malacragu leves barna csiperkével







Hétvégi lakoma csülökből és fejtett babból 1. rész: zöldséges, csülkös bableves







Majdnem legényfogó leves: borjúból, zöldbabbal, tárkonyosan








Csütörtöki menü: Ärtsoppa, azaz svéd sárgaborsó leves gazdagon, és áfonya lekvárral töltött palacsinta







A Nem vagyok mesterszakács receptválogatás fejezeteit itt gyűjtöm. 
Related Posts with Thumbnails